Informacja RWiK w sprawie urządzenia wodociągowego zlokalizowanego w miejscowości Dąbrowa Białogardzka
Regionalne Wodociągi i Kanalizacja spółka z o. o. w Białogardzie informuje, że na ujęciu wody w Dąbrowie Białogardzkiej stwierdzono ponadnormatywną zawartość azotanów w wodzie przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Spółka RWiK Białogard zgodnie z udzieloną decyzją Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Świdwinie - nr 486/ 2023 z dnia 15 września 2023 roku - udzielającej zgody na odstępstwo od dopuszczalnej zawartości azotanów w wodzie, na okres 3 l at, tj. od 1 4 wrześni a 2023 do 1 4 września 2026 roku, realizuje wszelkie obowiązki wynikające z nałożonej decyzji, na warunkach ustalonych przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Świdwinie.
- Najwyższe dopuszczalne stężenie parametru chemicznego - azotany w wodzie przeznaczonej do spożycia nie może przekroczyć wartości - 90,0 mg/ I wody;
- Prowadzić działania naprawcze, mające na celu doprowadzenie jakości chemicznej wody w zakresie parametru azotany do wartości zgodnej z obowiązującymi wymaganiami określonymi w części B załącznika nr 1do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 roku, w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz.U. z 2017 r., poz. 2294) tj.do 50,0 mg/I wody.
- Informować mieszkańców miejscowości zaopatrywanych w wodę do spożycia z wodociągu zlokalizowanego w miejscowości Dąbrowa Białogardzka, tj. mieszkańców miejscowości: Dąbrowa Białogardzka, kolonia Dąbrowa Białogardzka, Role, Modrzewiec, Nielep, Kłodzino, Dołganów o przekroczeniach wartości parametrycznych stężenia azotanów w wodzie i związanych z tym zagrożeniach zdrowotnych, a szczególnie dla noworodków, niemowląt, dzieci do 3 lat oraz kobiet w ciąży nie zaleca się używać wody do przygotowywania posiłków.
- Monitorować stężenie wartości azotanów w wodzie pochodzącej z punktu zgodności reprezentatywnego dla narażenia konsumentów, w ramach kontroli wewnętrznej realizowanej przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne z częstotliwością - przynajmniej jeden raz na dwa tygodnie, a sprawozdania z badań, niezwłocznie po ich otrzymaniu, przekazywać do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Świdwinie.
- Przekazywać Państwowemu Powiatowemu Inspektorowi Sanitarnemu w Świdwinie, Wójtowi Gminy Rąbino oraz Wojewodzie Zachodniopomorskiemu co 3 miesiące od dnia złożenia wniosku, szczegółowe sprawozdanie z podejmowanych działań naprawczych wraz z działaniami planowanymi do podjęcia w następnym okresie sprawozdawczym do końca obowiązywania odstępstwa.
WicePrezes Zarządu
mgr inż. Karol Lisowski