Szachowe Mistrzostwa Szkół Powiatu Świdwińskiego 2018

16 październik 2018, 09:41 (wiek: 36 dni)

W dniu 13.10.2018r w Szkole Podstawowej w Redle odbył się Turniej Szachowy o Mistrzostwo Szkół Powiatu Świdwińskiego. W zawodach uczestniczyło 49 zawodników. Oficjalnego otwarcia zawodów dokonali: Pani Mriola Stefanio Dyrektor Szkoły Podstawowej w Redle  oraz Pan Wiesław  Bućko  Prezes Klubu Szachowego „Caissa” w Połczynie-Zdroju.

Motywem przewodnim turnieju była sentencja, geniusza szachów z XIX wieku Paula Morphy „Nauczcie dzieci grać w szachy a o ich przyszłość możecie być spokojni”. Ideą „spotkań z szachami” jest wszechstronny rozwój dzieci i młodzieży: kształcenie pamięci, umiejętności abstrakcyjnego i logicznego myślenia, rozwijanie wyobraźni przestrzennej. Gra w szachy wpływa na rozwój intelektu, rozbudza zdolności twórcze, uczy umiejętności analizy i rozwiązywania napotkanych problemów. Gra w szachy uczy przegrywać i odnosić sukcesy. Turniej szachowy jest dobrą okazją do oderwania młodzieży od komputerów, stwarza możliwość do zawiązania nowych znajomości, uczy sportowej rywalizacji.

Zawody wygrał Damian Strzałkowski z LO Świdwin, otrzymał puchar ufundowany przez Panią Barbarę Nowak – Burmistrza Połczyna-Zdroju. Najlepszą zawodniczką turnieju okazała się Walkusz Maja, z Szkoły Podstawowej Nr 1 w Świdwinie, otrzymała puchar ufundowany przez Pana Mirosława Pierza - Wiceburmistrza Połczyna-Zdroju. Nagrodę Fair-Play, puchar Starosty Powiatu Świdwinskiego Pana Mirosława Majki za szlachetną, sportową i opiekuńczą postawę otrzymała Aleksandra Kwiatkowska z Sławoborza. W kategorii Szkół Podstawowych chłopców klas 1-4, I miejsce zajął  Karol Śliz z Połczyna –Zdroju, II miejsce zajął  Szymon Wdowiak z Sławoborza, III miejsce zajął Władysław Kotowski z Świdwina. W kategorii Szkół  Podstawowych dziewcząt  klas 1-4, I miejsce zajęła Lentka Daria z Sławoborza, II miejsce zajęła Maja Buczek z Sławoborza, III miejsce zajęła Kaja Staszkop z Redła. W kategorii chłopców klas 5-8, I miejsce zajął Marcelino Szustalik z Redła, II miejsce zajął Ksawery Kowalski, III miejsce zajął Miłosz Dąbrowski obaj ze Sławoborza. W kategorii dziewcząt klas 5-8  I miejsce zajęła Maja Walkusz ze Świdwina, II miejsce zajęła Karolina Paszko ze Sławoborza, III miejsce zajęła Martyna Ciechowska ze Sławoborza. W kategorii Gimnazjum chłopcy I miejsce zajął Damian Słoboda ze Sławoborza, II miejsce zajął Mateusz Szulerecki  z Połczyna-Zdroju, III miejsce zajął Miłosz Pizon ze Sławoborza. W kategorii Gimnazjum dziewcząt  I miejsce zajęła Julia Szot, II miejsce zajęła Julia Jabłońska, III miejsce zajęła Aleksandra Kwiatkowska, cała trójka ze Sławoborza. W kategorii Szkół Średnich I miejsce zajął Strzałkowski Damian z LO Śwodwin, II miejsce zajął Michał Wróblewski, III miejsce zajął Piotr Piwowarczyk z LO Świdwin. Nad sprawnym przebiegiem zawodów, czuwali Pan Waldemar i Jolanta Łuc, nauczyciele z Szkoły Podstawowej w Sławoborzu, oraz Pan Grzegorz Markiewicz sędzia zawodów.

Wszyscy uczestnicy zawodów  otrzymali nagrody i pamiątkowe medale z wizerunkiem Papieża JPII, patrona Szkoły Podstawowej w Redle.